Ból kolana – co zrobić?

Dyskusyjne podejście do leczenia bólu kolana

Do mojego gabinetu często trafiają osoby borykające się z bólem kolan i z rozpoznaniem zmian zwyrodnieniowych lub chondromalacji. Pacjenci ci są przekonani o konieczności wdrożenia skomplikowanego leczenia obejmującego przynajmniej artroskopię i suplementację. Ku zaskoczeniu większości pacjentów i lekarzy, Australijczycy opublikowali ostatnio raport, z którego wynika, że rozwiązanie problemu bolesnego kolana nie musi być ani skomplikowane, ani drogie, ani inwazyjne. Artykuł został opublikowany pod zachęcającym tytułem: „Pomysły na leczenie zmian zwyrodnieniowych kolana, które nie działają – wskazówki dla lekarzy rodzinnych.”

Z artykułu wynika, że w najnowszych wytycznych dla lekarzy rodzinnych australijscy specjaliści z dziedziny ortopedii odrzucili wiele spośród popularnych, a wciąż stosowanych sposobów leczenia bólu kolan, uznając je za nieskuteczne.

Co nie działa?

Operacje. Szczególnie ODRADZANE w leczeniu zmian zwyrodnieniowych bioder i kolan są: zabiegi chirurgiczne takie jak artroskopia, usuwanie łąkotek i zabiegi na chrząstce. Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że operacje te działają wyłącznie na zasadzie efektu placebo.

Australijczycy odrzucają również działania wspomagające, takie jak suplementacja glukozaminą i witaminą D oraz akupunkturę.

Co działa?

Jako najbardziej skuteczne ZALECANE są:

  • obniżenie masy ciała
  • ćwiczenia wzmacniające takie jak spacery, Tai Chi, joga i jazda na rowerze stacjonarnym
  • terapia kognitywno-behawioralna (mająca na celu zmianę nastawienia do swojego zdrowia oraz wzbudzenie wiary we własne siły i możliwości pozbycia się bólu).

Najlepsze co możesz zrobić dla swoich kolan to systematycznie się ruszać. Potwierdzają to zarówno badania naukowe jak i moje własne doświadczenia w pracy z pacjentami.

MAJĄC ZMIANY ZWYRODNIENIOWE MOŻESZ NORMALNIE FUNKCJONOWAĆ BEZ BÓLU. POMOŻE CI W TYM ODPOWIEDNI TRENING I FIZJOTERAPIA 🙂

Oryginalny artykuł znajdziesz tutaj:
➡️ https://www.theage.com.au/…/the-osteoarthritis-treatment-fa… Acupuncture, glucosamine, insoles, stem cell therapy and surgery have all been dumped in new national guidelines for osteoarthritis.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *