Fizjoterapia

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to osoba, która pomaga ludziom w odzyskiwaniu sprawności, utraconej wskutek urazu (złamania, skręcenia itd.) lub choroby (np. dyskopatia, udar). Fizjoterapeuci, tak jak lekarze, specjalizują się w różnych gałęziach medycyny – w ortopedii, neurologii, kardiologii, pediatrii itd. Nową specjalizacją w Polsce jest np. fizjoterapia uroginekologiczna i seksualna kobiet.

Fizjoterapia jest skutecznym sposobem zmniejszania bólu w układzie ruchu bez stosowania leków przeciwbólowych. Stosowanie fizjoterapii poprawia ogólny stan zdrowia i jakość życia.

Coraz więcej osób korzysta z pomocy fizjoterapeutów. Współpraca pacjenta i jego terapeuty, owocuje życiem bez bólu i bezpiecznym powrotem do pełnej sprawności.

Z jakimi schorzeniami warto wybrać się do fizjoterapeuty?

Bóle kręgosłupa (dyskopatia, przeciążenia, zmiany zwyrodnieniowe, stres)
Bóle stawów (zespół bolesnego barku, bóle kolan, zmiany zwyrodnieniowe)
Urazy sportowe (skręcenia, złamania)
Dolegliwości tkanek miękkich (uszkodzenia więzadeł, ścięgien, mięśni, łokieć tenisisty)
Napięciowe bóle głowy
Bóle stóp (halluksy, ostroga piętowa, płaskostopie)
Przed i po zabiegach chirurgicznych (endoprotezoplastyka, artroskopia, rekonstrukcja więzadeł, operacje kręgosłupa)
Dolegliwości psychosomatyczne (spowodowane stresem, napięciem psychicznym)

Jak wygląda spotkanie z fizjoterapeutą?

Indywidualna terapia prowadzona przez dyplomowanego fizjoterapeutę rozpoczyna się rozmową (wywiadem) na temat dolegliwości pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia i trybu życia. Następnie terapeuta bada pacjenta za pomocą różnych testów i stawia diagnozę funkcjonalną, do której dobiera odpowiednią terapię. Terapia prowadzona jest różnymi metodami, w zależności od potrzeb pacjenta. Najczęściej w ramach jednej sesji część czasu przeznaczona jest na terapię manualną, a część na ćwiczenia. Pacjent otrzymuje również indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonania w domu, który powinien zrealizować, aby terapia była skuteczna.

Czy przed wizytą u fizjoterapeuty konieczna jest wizyta lekarska?

Zgodnie z obowiązującą obecnie Ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, Art. 4 ustawy określa, że „wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega między innymi na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta, kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii, kinezyterapii lub masażu, zlecaniu wyrobów medycznych, dobieraniu ich do potrzeb pacjenta, nauczaniu pacjentów posługiwania się tymi wyrobami, prowadzeniu działalności fizjoprofilaktycznej, wydawaniu opinii i orzeczeń odnośnie do stanu funkcjonalnego osób poddawanych fizjoterapii oraz przebiegu procesu fizjoterapii”. W związku z tym, wizyta lekarska nie jest konieczna przed wizytą u fizjoterapeuty, niemniej jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach fizjoterapeuta kieruje na taką konsultację po wstępnym zbadaniu pacjenta, w celu wykluczenia przez lekarza przeciwwskazań medycznych do prowadzenia terapii. Współpraca lekarza i fizjoterapeuty stanowi wówczas podstawę skutecznej i dobrze dobranej terapii.

Co należy zabrać na wizytę u fizjoterapeuty?

Na wizytę u fizjoterapeuty przygotuj całą swoją dokumentację medyczną (wypisy ze szpitala, opisy konsultacji lekarskich, wyniki badań obrazowych – zdjęcie RTG, MRI, TK, USG wraz z opisem).

Przydatny będzie również wygodny strój sportowy, ponieważ w trakcie wizyty bardzo często wykonuje się ćwiczenia.