Terapia manualna

Terapia manualna – „leczenie za pomocą rąk”.

Dla kogo?

Terapia manualna jest metodą fizjoterapeutyczną przeznaczoną dla osób mających dolegliwości w obrębie kręgosłupa i stawów obwodowych. Jej zastosowanie pozwala przywrócić prawidłową mechanikę w układzie ruchu, zmniejszyć ból i zwiększyć ruchomość stawów. Podstawowe wskazania do terapii manualnej to:

  • ból (kręgosłupa, stawów)
  • ograniczenie ruchomości (np. stan po zdjęciu opatrunku gipsowego lub ortezy, po przebytym urazie, po zabiegach chirurgicznych w obrębie narządu ruchu, artroskopii)

Czy terapia manualna jest bezpieczna?

Terapia manualna niesłuszne jest utożsamiana z kręgarstwem. W rzeczywistości terapeuta manualny za pomocą dotyku i specjalnych testów bada poszczególne elementy układu ruchu (stawy, więzadła, mięśnie, powiezie) poszukując nieprawidłowości i napięć, które później usuwa za pomocą wykonywanych ręcznie najczęściej łagodnych i powolnych technik.

Manipulacje stawowe, czyli szybkie, gwałtowne pchnięcia nazywane często przez pacjentów „nastawianiem kręgosłupa” są tylko jedną z wielu technik manualnych i nie są u nas nadmiernie często wykonywane. Do wykonania manipulacji istnieje szereg przeciwwskazań, są one obarczone ryzykiem wywołania poważnych powikłań i u nie każdego można je bezpiecznie przeprowadzić.

„Miękkie” techniki manualne (mobilizacje stawów i tkanek miękkich) są łagodne, bezpieczne, lepiej tolerowane przez pacjentów i prowadzą do stopniowej, ale trwalszej poprawy. Praca terapeuty na tkankach miękkich (mięśniowo-powięziowe rozluźnianie) polega na ich przesuwaniu, rozcieraniu i ugniataniu, przez co może się kojarzyć z masażem, jest jednak terapią bardziej precyzyjną niż masaż klasyczny. Podczas terapii nie używa się olejków ani innych środków poślizgowych. Terapia mięśniowo-powięziowa często jest bardzo przyjemna, czasem nieco bolesna, ale w opinii pacjentów jest to „dobry ból, taki, który przynosi ulgę”.