Czy wewnątrz aparatu do rezonansu straszy?

Lekarz zdiagnozował u mnie (…) Czyli jestem chory.

Niektórzy mówią, że nie chodzą do lekarza, bo ten zawsze wynajdzie jakąś chorobę. I chociaż to niezbyt mądre przekonanie, to jest w nim ziarno prawdy 😉

Zrobiłeś rezonans i okazało się że masz przepuklinę? USG barku pokazuje pogrubione ścięgno? Lekarz stwierdził chondromalację w kolanie? Pierwsza myśl – coś jest nie tak. Jestem chory. Coś mi się zepsuło, wytarło, zużyło, wszak mam 35 lat, to już starość, yyy… STOP. Nie wpadaj w panikę 🙂

Naukowcy od jakiegoś czasu bawią się w badanie zdrowych ludzi różnymi metodami diagnostycznymi wykorzystywanymi w ortopedii. Sprawdzono co pokazują badania obrazowe, takie jak rezonans lub USG, wykonane u osób zupełnie zdrowych. Okazało się, że w wielu przypadkach wyniki badań ujawniły patologiczne zmiany w badanych obszarach

Przeczytaj uważnie jeszcze raz powyższe zdanie. Badania wykonane u osób zupełnie ZDROWYCH. Czyli u takich, których nic nie boli.

Jak to, mają dyskopatię i nic ich nie boli…?

Dam wam przykład. Na zdjęciu mojego kręgosłupa szyjnego widnieje odprostowana lordoza oraz zmiany zwyrodnieniowe. Dodam, że kręgosłup ten skręciłam przed laty trzykrotnie i gdybym zbadała się rezonansem, prawdopodobnie zobaczyłabym w opisie przepukliny. Jednak od lat nie odczuwam w tym odcinku żadnych dolegliwości. Dlaczego odczuwają je więc moi pacjenci, którzy przychodzą z podobnym opisem zdjęcia i z podobną historią?

To może ta dyskopatia nie musi boleć?

Bingo! Oczywiście, zmieniony chorobowo dysk może powodować ból, jednak dzieje się tak u niewielkiego odsetka pacjentów. Mechanizm powstawania bólu jest bardzo skomplikowany. Na odczuwanie bólu wpływa przede wszystkim nasza AKTYWNOŚĆ oraz NASTAWIENIE do tego co się dzieje w naszym ciele.

Jeśli myślimy, że jakaś część układu ruchu jest chora, to obawiamy się z niej korzystać, żeby sobie nie zaszkodzić. Unikanie aktywności daje jednak efekt odwrotny – powoduje zanik mięśni, zmniejszenie siły mięśniowej i ograniczenie ruchomości, co prowadzi najczęściej do nasilenia się dolegliwości.

Przekonanie o tym że jesteśmy chorzy, wzmacniane często przez negatywne opinie lekarzy i fizjoterapeutów („to są nieodwracalne zmiany, proszę się przyzwyczaić do bólu”), często nasila odczuwanie bólu. Jest to tzw. efekt nocebo – zjawisko psychologiczne odpowiedzialne m.in. za to, że po przeczytaniu ulotki leku zaczynamy odczuwać jego skutki uboczne wskutek autosugestii. Efekt nocebo to takie same zjawisko jak placebo, tylko skierowane w przeciwną stronę.

Mówienie że zmiany strukturalne, które są widoczne na zdjęciu powodują ból może mijać się z prawdą i nie jest zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Podczas szukania przyczyny bólu najważniejszy jest wywiad oraz badanie pacjenta, nie opis zdjęcia!

Nie daj się zastraszyć swojemu zdjęciu. Jeśli twój kręgosłup lub stawy bolą, skonsultuj się z fizjoterapeutą, który poinstruuje cię jak się ruszać i daj sobie szansę na wyzdrowienie

Poniżej liczby dla ciekawskich – odsetek różnych zmian patologicznych w układzie ruchu, znalezionych u osób nieodczuwających bólu.

Kręgosłup
⚕️Przepuklina typu bulging 87%❗
⚕️Zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego od 37 do 96% ❗

Bark
⚕️Częściowe naderwanie stożka rotatorów 22%
⚕️Pogrubienie kaletki maziowej 78%
⚕️Inne patologie strukturalne 96% ❗

Biodro
⚕️Konflikt udowo-panewkowy typu CAM 37%
⚕️Konflikt udowo-panewkowy typu pincer 67%
⚕️Uszkodzenie obrąbka stawowego 68%

Kolano
⚕️Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego od 19 do 43% (w grupie powyżej 40 roku życia) i od 4 do 14% (w grupie poniżej 40 roku życia)
⚕️Ubytki w chrząstce (np. chondromalacja) odpowiednio 43 i 11% (w zależności od wieku jw.)
⚕️Uszkodzenia łąkotek odpowiednio 19 i 4% (w zależności od wieku j.w.)

Stopa
⚕️Nerwiakowłókniak Mortona 54%
⚕️Uszkodzenie AFTL (więzadło strzałkowo- skokowe przednie) 37%

Źródło grafiki: British Journal of Sports Medicine (BJSM)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *