Ból to złożone zjawisko, a proces jego powstawania jest bardzo interesujący. Wbrew obiegowym opiniom, ból nie jest wynikiem działania jednego konkretnego czynnika (np. dyskopatii lub zmian zwyrodnieniowych). Owszem, jakaś zmiana strukturalna może wyjściowo generować ból, ale jego nasilenie jest już zależne od bardzo wielu czynników, z których wpływu na nasze ciało nie zdajemy sobie nawet sprawy.
Co ma wpływ na odczuwany przez nas ból?
- Informacje z receptorów zlokalizowanych w mięśniach, kościach, więzadłach, organach wewnętrznych i naczyniach
- Stężenie różnych hormonów we krwi
- Warunki pogodowe
- Nastrój, emocje odczuwane w danej chwili, stres
- Ilość snu
- Zadowolenie z życia rodzinnego, społecznego i zawodowego
- Dotychczasowe doświadczenia bólowe
Mózg analizuje wszystkie powyższe informacje i decyduje jak mocno odczuwamy i jak interpretujemy ból.
Odczuwanie bólu (szczególnie przez dłuższy czas) działa na nas w wielu obszarach destrukcyjnie poprzez:
- Zmianę korzystanie z ciała. Gdy czujemy ból, ograniczamy swoją aktywność, co powoduje spadek siły, sprawności i wytrzymałości.
- Wpływ na układ immunologiczny i hormonalny (przewlekły ból powoduje spadek odporności).
Ból przewlekły sprawia, że ciało się rozregulowuje.
Jeżeli ból trwa i trwa, w układzie nerwowym dochodzi do wystąpienia zjawiska centralnej sensytyzacji. Sensytyzacja, inaczej uwrażliwienie, polega na tym, że niewielkie bodźce, które w normalnej sytuacji byłyby obojętne dla organizmu, wyzwalają znaczny ból.
Jak możemy zmniejszyć odczuwanie bólu?
Pomijając przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza, możemy we własnym zakresie wpływać na czynniki nasilające odczuwanie bólu.
- Prowadź aktywny tryb życia. Nie rezygnuj z ćwiczeń. Nie musisz od razu podnosić ciężarów na siłowni. Fizjoterapeuta dobierze ci ćwiczenia, które będą możliwe do wykonania, a jednocześnie będą odbudowywać twoje mięśnie.
- Pracuj z fizjoterapeutą i lekarzem, który ma pozytywne podejście do twojego problemu. Jeśli uwierzysz w to, że twój ból da się z czasem wyeliminować, to już połowa sukcesu. Nie pomoże w tym spotykanie ludzi, którzy skomentują twój stan słowami „to już starość, musisz się przyzwyczaić do bólu)
- Pracuj z psychoterapeutą – naucz się zarządzać własnymi emocjami
- Unikaj nadmiernego stresu. Naucz się zauważać bodźce, które wprawiają cię w stan stresu i powiedz dość, kiedy jest ich za dużo.
- Buduj wokół siebie sieć dobrych, wspierających relacji społecznych. Naukowo i doświadczalnie potwierdzony jest fakt, że ludzie mający sieć pozytywnych przyjaciół i znajomych są szczęśliwsi i zdrowsi.
- Dbaj o higienę snu. Śpij wystarczająco długo, odstaw ekran smartfona i laptopa na godzinę przed zaśnięciem
Powyższy tekst jest komentarzem do wspaniałej animacji, którą możecie zobaczyć poniżej.