Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to osoba, która pomaga ludziom w odzyskiwaniu utraconej sprawności.

Fizjoterapeuci, podobnie jak lekarze, specjalizują się w różnych gałęziach medycyny – w ortopedii, neurologii, kardiologii, pediatrii itd., jednak jest to specjalizacja nieformalna, po prostu każdy z nas zajmuje się tym, co go pasjonuje, ale nie jest to tak sformalizowane, jak w przypadku lekarzy. Większość fizjoterapeutów zajmuje się pacjentami ortopedycznymi, którzy mają dolegliwości w obrębie układu ruchu. Fizjoterapia jest też bardzo ważna w przypadku chorób neurologicznych, ale nie tylko na polu ortopedii i neurologii można spotkać fizjoterapeutów. Niektórzy z nas zajmują się pracą z dziećmi, inni kardiologią i przywracaniem sprawności np. po zawale serca. Nową, ale bardzo dynamicznie rozwijającą się specjalizacją w Polsce jest fizjoterapia uroginekologiczna i seksualna kobiet.

Fizjoterapia jest skutecznym sposobem zmniejszania bólu w układzie ruchu bez stosowania leków przeciwbólowych. Korzystanie z fizjoterapii poprawia ogólny stan zdrowia i jakość życia.

Coraz więcej osób korzysta z pomocy fizjoterapeutów. Współpraca pacjenta i jego terapeuty, owocuje życiem bez bólu i bezpiecznym powrotem do pełnej sprawności.

Z czym do fizjoterapeuty?

U fizjoterapeuty uzyskasz pomoc, jeżeli masz:

  • Bóle kręgosłupa (dyskopatia, rwa kulszowa, bóle grzbietu „od siedzenia”, zmiany zwyrodnieniowe, bóle od stresu)
  • Bóle stawów oraz tkanek miękkich (zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zespół cieśni kanału nadgarstka, bóle kolan, chondromalacja, zmiany zwyrodnieniowe)
  • Urazy (skręcenia, złamania – pierwsza fizjoterapia jest możliwa i potrzebna nawet, gdy nosisz gips lub ortezę)
  • Napięciowe bóle głowy
  • Problemy ortopedyczne stóp (halluksy, ostroga piętowa, płaskostopie)
  • Przed i po zabiegach chirurgicznych (endoprotezoplastyka, artroskopia, rekonstrukcja więzadeł, operacje kręgosłupa)
  • Problemy dna miednicy: nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych, bóle podczas stosunku, rozstęp mięśni brzucha po ciąży
  • Dolegliwości psychosomatyczne (spowodowane stresem, emocjonalnym napięciem)

Indywidualna terapia prowadzona przez dyplomowanego fizjoterapeutę powinna składać się z trzech części:

Diagnoza

Spotkanie rozpoczyna się rozmową (wywiadem) na temat dolegliwości pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia i trybu życia. Następnie terapeuta bada pacjenta za pomocą różnych testów i stawia diagnozę funkcjonalną, czyli odnajduje część ciała, która nie funkcjonuje dobrze, wskutek czego pacjent odczuwa ból. Do postawionej diagnozy fizjoterapeuta dobiera odpowiednią terapię.

Terapia manualna masaż – praca z ciałem przez dotyk (terapia hands on)

Terapia prowadzona jest różnymi metodami, w zależności od potrzeb pacjenta. Jest bardzo dużo różnych metod fizjoterapeutycznych. Uczymy się ich już po studiach, we własnym zakresie. Ze względu na ogromną różnorodność kursów i warsztatów, w których uczestniczymy z wyboru, każdy z nas ma zupełnie inny sposób pracy i zestaw „technik”. Czasem bywa tak, że dana metoda skutkuje stuprocentowo w pracy z jednym pacjentem, a z drugim, który ma dokładnie te same objawy, ta sama metoda nie przynosi poprawy. Osobiście przyjmuję założenie, że jeżeli po maksymalnie kilku sesjach pacjentowi się nie poprawia, to należy go odesłać do innego fizjoterapeuty, który pracuje innymi narzędziami.

Techniki manualne, których używam w gabinecie, to:

  • masaż tkanek głębokich (wg Muscle Adjustment System)
  • mięśniowo – powięziowe rozluźnianie
  • mobilizacje stawów wg koncepcji Kaltenborna
  • mobilizacje stawów wg koncepcji Plaatsmana

Więcej o mnie i o moich kwalifikacjach przeczytasz tutaj

Instruktaż i edukacja -praca z ciałem przez umysł (terapia hands off)

Z punktu widzenia naukowego najskuteczniejsza w likwidowaniu bólu jest właśnie ta trzecia część, oparta na ćwiczeniach oraz terapii poznawczo – behawioralnej. Fizjoterapeuta wyjaśnia pacjentowi skąd wziął się jego ból i w jaki sposób można zmodyfikować swoje życie, aby zredukować czynniki powodujące ból. Pacjent otrzymuje również indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonania w domu, który powinien zrealizować, aby terapia była skuteczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *